Fuga

„Ticho hlučné ako blesk,
ostro do bubienkov vletí.
V ušiach ešte doznieva
živý vreskot mojich dvoch
lietajúcich detí.

 
Dnes som doma sám
a ručičky na tichometri
ukazujú maximum.
Patrím len sebe sám
a ručičky na tichometri
ukazujú maximum.“

(Z piesne Ticho skupiny MED)

Ako sa ľudia správajú v súkromí a ako na verejnosti? Netradičným spôsobom na to odpovedá nové tanečno-hudobné predstavenie Divadla elledanse Fuga.

Ľudské správanie v súkromí a na verejnosti sa stalo inšpiratívnym zdrojom pre režisérku a choreografku Fugy Luciu Holinovú. Súčasným tancom, hip-hopom aj rockom odhaľuje kúsok po kúsku príbehy, situácie, vzťahy, ktorých sme svedkami každý deň, ale zostávajú nášmu vnímaniu ukryté. Silu tanca umocňuje živá rocková hudba priamo na divadelnej scéne v podaní skupiny MED v zložení Vladimír Slama, Vladimír Holina, Matej Ruman a Tomáš Ďurovka, ktorá už pôsobí 15 rokov.

Štyri tanečníci – Soňa Ferienčíková, Michaela Nezvalová, Radoslav Piovarči a Miro Janík reprezentujú podľa tvorcov štyri typy ľudských temperamentov.

Dôležitou súčasťou predstavenia je pôsobivá scéna, ktorá postupne odhaľuje dianie na scéne. Pred divákmi sa otvárajú okná či výrezy a práve cez tieto „fugy“ možno pozorovať príbehy. Od intímnych sól či duetov až po dynamické improvizácie.

Fuga je voľným pokračovaním konceptu predstavenia Škára, ktoré Lucia Holinová so skupinou MED vytvorila a ako tanečníčka uviedla pred 12 rokmi.

Najbližšie hráme: 17.10.2013 o 20:00 v rámci festivalu Bratislava v pohybe

Vstupné: 8,- € a 4,- €; možnosť zakúpiť si permanentku na všetky predstavenia uvádzané v dome T&D počas festivalu Bratislava v pohybe, cena: 30,- € a 18,- €.

Napísali o nás: 

"Poézia každodennosti, správanie ľudí v súkromí a na verejnosti je témou pre jednotlivé tanečné obrazy, v ktorých sa striedajú sóla, duetá, triá a spoločné variácie. Scénu v úvode zahaľuje rozoberateľná opona, z ktorej tanečníci postupne odoberajú jednotlivé diely a vytvárajú tak výrezy – akési okná pre svoje mikropríbehy. Komornú atmosféru sofistikovane dotvára svetelný dizajn. Lucia Holinová uvádza svoj nový projekt po dlhšej pauze – a to neokázalo, s triezvym pohľadom na tanec a témy, ktoré chce obsiahnuť. Vytvára mozaiku príbehov štyroch interpretov na základe rozohratia ich vlastných príbehov a spôsobom jedinečným pre každého z nich. Využíva pritom rôznorodosť ich temperamentov, fyziognómie a prejavu. V úsilí vyhnúť sa pohybovým stereotypom hľadá spolu s tanečníkmi nové, neošúchané možnosti pohybu, narába vo veľkej miere s civilným pohybom a pravdivým gestom." (Pravda / E. Gajdošová / Živá Fuga v Elledanse / 2.2. 2013)

"Najväčšou mágiou predstavenia je, ako sa v ňom podarilo skĺbiť rozdielne štýly bez toho, aby pôsobili ako zlátanina v nejakej lacnej show. Súčasný tanec tu má energiu a hip hop dušu. A aj keď sa tu s „fugou“ v stene nepracuje tak ako v minulosti so „škárou“, práve jej nový, cool presah má šancu z Fugy spraviť, čo sa inak divadlu elledanse už aj tak darí: divácky úspešné predstavenie. Právom." (SME / K. Mojžišová / Elledanse spojilo divadlo s tancom aj s rockom / 27. 12. 2012)

 

Pridať nový komentár